„Socialinis taksi“ riedės ir Latvijos gatvėmis

IMG_4687Gruodžio 22 dieną antrąjame pagal dydį mieste Daugpilyje pradės riedėti pirmasis „Socialinį taksi“ Latvijoje. Tai ne tik padidins Latvijos judėjimo negalią turinčių asmenų mobilumą, bet ir leis abiejų šalių piliečiams keliones planuoti ne tik vietiniu, bet ir tarpvalstybiniu lygmeniu: persikelti už Latvijos ar Lietuvos sienų. Šios unikalios miesto inovacijos pradininkai Baltijos šalyse tikisi, kad tokia paslaugos plėtra ne tik atvers duris geresniam bendradarbiavimui tarp šalių, bet ir prisidės prie neįgaliųjų integracijos problemų sprendimo iš esmės. Anot projekto idėjos pradininko Arūno Survilos, dažnos iniciatyvos, kai neįgalieji apmokomi ar kitaip teikiamas įsidarbinimo palaikymas, tačiau panašios geranoriškos pastangos nekeičia situacijos iš esmės. „Pagrindinis stabdis – ribotos galimybės nevaržomai judėti ir patekti tiek į savanoriško, tiek į apmokamo darbo vietas“, – pasakojo Arūnas Survila.

Ne pirmus metus projekto sukaupta patirtis rodo, kad paslauga suteikia nepriklausomybės jausmą ir negalią turintys žmonės aktyviau dalyvauja visuomenės gyvenime. Projeko vadovai neslepia, jog jau dabar sulaukia skambučių iš žmonių, kurie norėtų naudotis „Socialinio taksi“- paslaugomis, vykstant iš vienos šalies į kitą. Nors tokios inovacijos poreikį rodo aibė objektyvių kriterijų, o efektyvumą demonstruoja užsienio praktika, Latvijoje ji dar tik pradės savo pirmuosius žingsnius.  IMG_4689-1

„Socialinis taksi“- tai socialinė inovacija, kuri užtikrina sėkmingą judėjimo negalią turinčių žmonių kelionių organizavimą į ekonominio ir socialinio užimtumo vietas.

„Išsikvietus Socialinį taksi vairuotojas maloniai padės žmogui nusigauti iš namų iki automobilio“, – sakė A. Survila.

Fizinę negalią turintys daugpiliečiai nuo šiol galės internetu išsikviesti „Socialinį taksi“. Jo vairuotojas nuveš į reikalingą vietą, padės įlipti ir išlipti. Tokia paslauga pirmuosius mėnesius bus nemokama.

IMG_4691-1Kaip ir dauguma miestų, Daugpilis nėra pritaikytas turintiems negalią, todėl dažnai žmones reikia pakviesti į gatves, į pilietinį bei kultūrinį gyvenimą. Latvijoje veikti pradedančio projekto koordinatorė Sanita Suveizda neslepia didelių vilčių dėl „Socialinis taksi“: „Jau dabar žmonės skambina ir klausia apie galimybę keliauti „Socialinis taksi“.

Nuo 2012 metų Lietuvoje veikiantis projektas jau turi 3 automobilius ir savo paslaugomis džiugina Klaipėdos bei Vilniaus gyventojus. Gruodžio pabaigoje žmonėms su negalia pritaikyti automobiliai pradės riedėti ne tik Daugpilio, bet ir Zarasų bei Kauno gatvėmis.

 

 

 

 

Komentarai