Bitė žmogui

Nacionalinis socialinės integracijos institutas (toliau žmogui.lt) laimėjo paraišką „Pagalbos bendruomenei namai BITĖ“. Projekto metu planuojamas renovuoti Antalieptėje stūksantis pastatas.  Projekto  veiklų tęstinumo perspektyvoje bus sukurta erdvė socialinėms inovacijoms, darbui su jaunimu, neformaliam ugdymui.Čia planuojame  veikti atviro darbo su jaunimu principais: tikslinei grupei patraukliais, sugestyviais metodais, stiprinti darbą su nepilnamečiais prevencinėmis temomis“, – sakė projekto koordinatorius Arūnas Survila.

Tai jau ne pirmas projektas, kurį žmogui.lt  įgyvendina Antalieptės miestelyje. „Mes norime ką nors veikti, o ne tik sėdėti ir žiūrėti į vieną tašką“,- teigia Eglė Sinicaitė, projekto „Bitė žmogui“ vykdyto šių metų vasarą  dalyvė.

Kai miestelyje atsiras naujų, kad ir netradicinių veiklų, čia mieliau norės grįžti ir jaunimas, neskubės pabėgti į miestą. Jei Antalieptėje atsirastų  puiki vieta, kurioje galėtų rinktis jaunimas, užsiimti įdomia veikla ir ją plėtoti, bent smagiau būtų grįžti, jei žinotų, kad turės, ką čia veikti“, – sakė ji.

Antalieptė yra nepaprasto grožio miestelis Zarasų rajone, bet trūksta kryptingo jaunimo užimtumo. Viena iš ypatingų veiklų, ketinusių išjundinti Antalieptės jaunimą, buvo verslumą skatinantis projektas „Bitė žmogui“. Projekto metu būrelis jaunų žmonių, padedami visoje Lietuvoje žinomo bitininko Vinco Kibirkščio, mokėsi prižiūrėti bites, sukti medų, rūpintis jų aplinka, taip įgydami ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, reikalingų jaunajam bitininkui.

Septyniolikmetė Eglė Sinicaitė teigė, kad iniciatyva jai suteikė daug naudos. „Šis projektas man suteikė atsakingumo. Atsakomybės jausmo reikėjo, norint rūpintis gyvais padarėliais. Bet ne tik tai. Per šią vasarą daug sužinojau, ko nesu girdėjusi apie Antalieptę, nors ilgai gyvenau šiame miestelyje. Mes turėjome puikų vadovą, Vincą, – kalbėjo Eglė. Paklausta, ar dalyvaus šioje veikloje ir kitąmet, ji drąsiai tai patvirtino: „Man labai įdomu sužinoti, ar pavyks pasiekti geresnių rezultatų nei šiemet. Įdomu, kaip galime dar labiau patobulėti“.

Projektas neapsiribojo vien rūpinimusi bitėmis. Dalyviai taip pat dalyvavo mokymuose, formavo jaunųjų bitininkų komandą, mokėsi darbuotis kartu. Taigi, vasara šiems jauniems žmonėms buvo kupina nuotykių: prasiplėtė pažinčių ratas, atsirado daugiau galimybių tobulėti ir kažko išmokti, o nuolat vykstantys užsiėmimai neleido vasaros leisti beprasmiškai.

 

 

Bitės jau miega, o jų suneštas medus pradžiugino pačių su jomis dirbusių moksleivių namus. Simbolinę medaus padėką už projekto palaikyma gavo Jaunimo reikalų departamento atstovai, prie projekto prisidėję mokymų vadovai.

Bitininkas Vincas Kibirkštis, paklaustas kas nulėmė, kad jis apsiėmė tokį nelengvą darbą – mokyti paauglius bitininkystės, atsakė: „Tai mano pašaukimas!  Antalieptėje buvo mano pedagoginio darbo pradžia, profesionalių bitininkų ruošimas. Aš bitėms jaučiu didelę skolą, per jas į gyvenimą iškopiau. Kol sveikata leidžia – tol draugauju su bitėm. Manau, kad tai mano pašaukimas ir kartu silpnybė”.

 

Nacionalinio socialinės integracijos instituto atstovo Arūno Survilos teigimu, projektą planuojama tęsti ir plėtoti. „Jau turime nedidelį bityną, šiek tiek inventoriaus, o svarbiausia gerą mokytoją, todėl drąsiai galime pasakyti, kad bent jau mažutis projektas vyks ir kitais metais, – patikino jis. Žmogui.lt komanda  planuose turi ne tik tęsti tai kas buvo, bet  ir praplėsti bityną, sukurti ir kitų kompleksiškai jaunimą užimančių veiklų. Planuojamos veiklos bus orientuotos į užimtumą, kuris ne tik atneš naudos Antalieptės miesteliui, bet bus puiki prevencinė ir ugdomoji priemonė.

Tokie projektai, kurių metu  bičių auginimas panaudojamas bendrai  socialinei veiklai, nėra naujiena kitose Europos šalyse. Pavyzdžiui Danijoje toks socialinis verslas įtraukia emigrantus, nesusirandančius darbo, tam, kad padėtų jiems integruotis į darbo rinką. Amerikoje šie verslai kviečia bitininkais tapti žmones atlikusius laisvės atėmimo bausmę, taip ne tik sudaro šiems sąlygas įgauti darbinės patirties, bet ir užkerta kelią tolesnei šių asmenų kriminalinei karjerai. Ši veikla ir Lietuvoje gali tapti ypatingai svarbi, tačiau kol kas galime pasidžiaugti puikiu startu ir pasvajoti apie dar puikesnį rytojų!

Kviečiame susipažinti su planuojamo restauruoti pastato nuotraukomis:


Komentarai